2014/2015 I semestr - strona_zs_czerwinsk

Idź do spisu treści

Menu główne

2014/2015 I semestr

Z ŻYCIA SZKOŁY

Spływ kajakowy

       W dniu 10 września młodzież klasy I Liceum Policyjnego ZS im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą wzięła udział w spływie kajakowym rzeką Wkrą na dystansie 10 km. W spływie uczestniczyło piętnastu uczniów wraz z wychowawczynią Bogumiłą Wolską-Grudną i opiekunami: nauczycielem historii i  WOS-u dyr. Dariuszem Umięckim oraz nauczycielem wychowania fizycznego i jednocześnie naszym ratownikiem Tomaszem Fonderskim. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja klasy, ale także wypoczynek na łonie natury, wspólna zabawa oraz wzbogacenie informacji na temat najbliższej okolicy.

       Po spływie uczniowie mieli przygotowane ognisko, przy którym mogli upiec sobie smaczną kiełbaskę. Pierwszoklasiści powrócili do swoich domów z zadowoleniem i satysfakcją pokonania swoich słabości oraz zdobycia kolejnej sprawności.
        
Zdjęcia z wyprawy w zakładce Galeria.


       Wyprawa rozpoczęła się w Śniadówku, gdzie po krótkim instruktażu na temat bezpieczeństwa na wodzie i zasad kajakarstwa, młodzież popłynęła w kierunku Pomiechówka. Płynęliśmy pośród sosnowych lasów pomiechowskich oraz rezerwatu Doliny Wkry. Wkra w tym miejscu przecina pas wydm - po obu stronach zachowały się porośnięte borem sosnowym piaszczyste skarpy. Pokonaliśmy także kamienisty próg po dawnym młynie w Kosewku. Wkra jest rzeką spokojną, pozbawioną przeszkód, łatwą do przepłynięcia dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakiem.

AGRO-SHOW w Bednarach

19 września 2014 roku 51 uczniów z czterech klas Technikum Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi wraz z wychowawcami:
p. Eleonorą Krysiak, p. Dorotą Kłoszewską, p. Żanetą Sobczak, p. Magdaleną Gmurczyk-Okrasą udali się, jak w roku ubiegłym, na międzynarodwe Targi Rolnicze do Bednar.
         W targach uczestniczyły firmy z 20 krajów, które wystawiały swe produkty. Niektóre maszyny można było podziwiać podczas pokazowych prac polowych.
Więcej zdjęć w Galerii

Wycieczka do Szczytna klasy I liceum policyjnego

w dniu 11 października 2014roku młodzież klasy II LO o profilu policyjnym wraz z opiekunami: p. Marzeną Sady, p. Agnieszką Bąkowską-Krucz, p. Wioletą Domańską i p. Tomaszem Fonderskim uczestniczyła w wycieczce do Szczytna, biorąc udzaił w dniu otwartym Wyższej Szkoły Policji. Podczas pobytu na terenie WSPol uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni, zasadami rekrutacji na studia, zasadami doboru do Policji, zwiedzili obiekty uczelni, spotkali się z wykładowcami i przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego.
zdjęcia w Galerii

Wycieczka do Płocka klsy I technikum

Dnia 9 października 2014r. klasa I technikum była na wycieczce w Płocku. Młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Mazowieckim w Płocku, następnie cała grupa udała się na molo w Płocku skąd można było podziwiać skarpę wiślaną.
Na zakończenie pobytu uczniowie udali się do kręgielni gdzie rozegrali zawody. Zabawa w kręgielni trwała 2 godziny.
Młodzież już zgłosiła chęć ponownego przyjazdu.
Więcej zdjęć w Galerii

Wybory do Samorządu Szkolnego

9 października odbyły się w ZS im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku wybory do Samorządu Uczniowskiego na wzór ogólnopolskich. W dniu wyborów na uczniów czekał lokal wyborczy z urną oraz komisją wydającą karty do głosowania. Zgodnie z zasadami w dniu wyborów panowała cisza wyborcza. Spośród wielu kandydatów przewodniczącą została Karolina Wronka, zastępcą Marta Piekut. Do Samorządu Uczniowskiego dostały się też Kamila Pawlak i Anna Gmurczyk.
Więcej zdjęć w Galerii

Święto Szkoły - ślubowanie klas pierwszych

 16 października 2014 roku w Zespole Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą obchodziliśmy trzy ważne wydarzenia: Święto Edukacji Narodowej, ślubowanie klas pierwszych oraz 10 rocznicę nadania imienia Zespołowi Szkół. Obchody tradycyjnie rozpoczęto Mszą Świętą w Bazylice NMP w Czerwińsku. Z kościoła uczniowie wraz z nauczycielami w wojskowym szyku przemaszerowali do budynku szkoły, by dopełnić uroczystości. Pan dyrektor Dariusz Umięcki, który przewodniczył uroczystości, przywitał wszystkich zgromadzonych nauczycieli, pracowników szkoły, młodzież, rodziców oraz gości, wśród których byli: insp. Dariusz Sady, p.Krystyna Rusin -st. wiz. Kuratorium w Ciechanowie, p. Paweł Dychto-naczelnik wydziału oświaty starostwa płońskiego, p. Michał Walerysiak - wójt gminy Czerwińsk, p. Jolanta Łukasiak-Malicka - prezes banku "Vistula", p. Ewa Staniszewska - dyrektor banku "Vistula", p. Maria Teresa Durda - wieloletnia dyrektor ZS, p. Rajmund Okrasa -radny powiatu, p. Ewa Poreda - absolwentka ZS, p. Tomasz Radomski - zarządca gospodarstwa rolnego w Nacpolsku, asp. sztab. Piotr Jaszczur, podinsp. Grzegorz Osiński, podinsp. Marzena Sady, p. Krzysztof Fabisiak- dyrektor Ośrodka w Wólce Przybojewskiej, p. Elżbieta Kempa-Guastalla oraz p. Karol Turkowski - ofiarodawcy nagród książkowych na rzecz szkoły.


Po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych dyrektor wręczył akty nadania stopnia awansu zawodowego oraz nagrody tym nauczycielom, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem w pracę na rzecz szkoły. Samorząd Uczniowski złożył na ręce nauczycieli życzenia i drobne upominki.
Więcej zdjęć w Galerii

Otrzęsiny - tradycja naszej szkoły

Wycieczka przedmiotowa do gospodarstwa p. Kilianów

W dniu 22 pazdziernika 2014r uczniowie klasy I TA i IV TA odbyli wycieczkę przedmiotową do gospodarstwa rolnego  położonego w Nowym Przybojewie. Wraz z opiekunami p. Dorotą Kłoszewską i p. Tomaszem Fonderskim mogli zapoznać się  z polową uprawą pora na plantacji p. Kilianów.

Uroczystości wręczenia certyfikatów ukończenia szkolenia policyjnego
uczniom kl III liceum Ogólnokształcącego 7 listopada 2014 roku

W Dniu 7 listopada 2014r. odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów ukończenia szkolenia policyjnego uczniom klasy III Liceum Ogólnokształcącego, połączona z obchodami Święta  Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Bazylice Czerwińskiej, przy asyście pocztów sztandarowych. Po nabożeństwie program artystyczny zaprezentowali uczniowie z Koła Teatralnego i Chór Szkolny.
Uczestnicy uroczystości udali się w kolumnie marszowej pod budynek Urzędu Gminy, gdzie dyrektor powitał zaproszonych gości. Podniosły charakter podkreśliło wciągniecie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu, przy akompaniamencie orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Chociszewie z kapelmistrzem Jerzym Jakowskim.
Oprawę uroczystości uświetnili:
Samodzielny Podooddział Prewencji Policji z Płocka,  pod dowództwem asp. sztab. Karola Siurnickiego, oraz uczniowie z młodzieżowej grupy rekonstrukcyjnej w mundurach przedwojennej Policji Państwowej z I LO PUL im. Bohaterów Gostynina w Gostyninie.

Apel poległych z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odczytała kadet Kamila Pawlak.
Delegacje  złożyły  kwiaty pod  Pomnikiem Smoleńskim.
Uczniowie klasy III Liceum Ogólnokształcącego otrzymali certyfikaty zaświadczające o ukończeniu szkolenia policyjnego. Wręczenia dokonali: były Komendant Policji Powiatowej w Płońsku insp. Dariusz Sady i obecnie piastujący to stanowisko inspektor Piotr Leonarcik.
Uczennice, które uzyskały najwyższe noty na świadectwie ukończenia szkolenia policyjnego otrzymały nagrody. Były to Magdalena Zych i Paulina Jeznach ze średnią 5.5 i Ewa Basior ze średnią 5.0


Do powstania i funkcjonowania klasy policyjnej przyczyniło się szereg ludzi, którzy usłyszeli pod swoim adresem podziękowania za życzliwość i pracę.
Starosta Powiatu Płońskiego Jan Mączewski, wicestarosta Andrzej Stolpa, Komendant Powiatowy Policji insp. Dariusz Sady, obecnie sprawujący to stanowisko inspektor Piotr Leonarcik, dowódca Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Płocku, młodszy inspektor Bogdan Sitarski, inspektor Marzena Sady, podinspektor Grzegorz Osiński, podinspektor Piotr Dąmbrowski, st. aspirant Piotr Jaszczur, naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Płońskiego Paweł Dychto, Wójt Gminy Czerwińsk Michał Walerysiak, prezes „Vistula” Bank Spółdzielczy Jolanta Łukasiak Malicka , dyrekror "Vistula" Bank Spółdzielczy Ewa Staniszewska i wiele innych osób, którym leży na sercu dobro szkoły i młodzieży.
Po uroczystych podziękowaniach, pododdziały przemaszerowały do szkoły, gdzie prelekcję na temat perspektyw rozwoju zawodowego absolwentów liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym wygłosił komisarz z Komendy Głównej Policji Zbigniew  Bartosiak. Po prelekcji zaproszeni goście i uczniowie zostali zaproszeni na tradycyjna wojskową grochówkę. przygotowaną przez rodziców kl III LO: E. Jarząbek, J. Królak, M. Bojanowską, B. Szparadowską, E. Lewandowską.
Więcej zdjęć w Galerii

Wycieczka - Brześć Kujawski

19 listopada 2014r. klasy techniczne odwiedziły firmę Krukowiak położoną w Brześciu Kujawskim, która zajmuje się produkcją opryskiwaczy oraz innych maszyn rolniczych do uprawy ziemniaków, truskawek, cebuli. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć, jak powstaje taki sprzęt. Następnym punktem wycieczki było muzeum rolnictwa. Opiekunami wycieczki byli: p.Eleonora Krysiak, p. Dorota Kłoszewska, p.Żaneta Sobczak, p. Marzena Felczak, p. Michał Kolczyński.
Więcej zdjęć w Galerii

Szkolenie - Stosowanie środków ochrony roślin

  W dniach 24-25.11.2014  w Zespole Szkół imienia Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą odbyło się szkolenie „ Stosowanie środków ochrony roślin  z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony w woj. Mazowieckiem”. Szkolenie  realizowane było w ramach operacji szkoleniowej nr 00025-6900-FA1900404/13 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Szkolenie zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie”.
W szkoleniu udział brał 30 osób. Uczestnikami szkolenia byli uczniowie oraz rolnicy z terenu powiatu płońskiego.
Program szkolenia obejmował 14 godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych.


Pierwszy dzień zajęć teoretycznych prowadzony był przez pana Janusza Sychowicz pracownika Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie oddział Poświętne w Płońsku.
Treść zajęć I dnia obejmowała poniższe zagadnienia
- Wybrane zagadnienia w zakresie przepisów prawnych
- Charakterystyka i stosowanie środków ochronyroślin
- Integrowana ochrona roślin
- Zapobieganie negatywnemu wpływowi środkówochrony roślin na środowisko
Drugi dzień zajęć prowadzony był przez pana Mariusza Sobieckiego pracownika Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie oddział Poświętne w Płońsku – TZD Mława.
Zajęcia praktyczne odbyły się na terenie i w hali Stacji Kontroli Pojazdów Sielec 34a, 09-150 Czerwińsk nad Wisłą
Treść zajęć II dnia
- Technika wykonywania zabiegów w ochronie roślin
- Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniuśrodków ochrony roślin
Więcej zdjęć w zakładce Galeria

DKMS - Wspólnie przeciw białaczce

 

Stypendium Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej

W czwartek, 11 grudnia w oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej, gala, którą prowadząca uroczystość  Dyrektor Delegatury Agata Pawłowska określiła jako galę gwiazd. Wśród zgromadzonych gości byli m. in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mirosław Koźlakiewicz, Starostowie Powiatów, przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z oświatą. Naszą szkołę reprezentowały (już po raz drugi) dwie uczennice: Ewa Basior z klasy III LO i Paulina Pawlak z klasy IV TA. Towarzyszyli im rodzice i zastępująca Dyrektora p. Anna Nowakowska.
„Życzę Wam, aby osiąganie kolejnych sukcesów było fascynującą drogą, a nie żmudnym procesem i nie za wszelką cenę, bo wtedy osiągnięty sukces nie cieszy”– tymi życzeniami dla stypendystów zakończyła uroczystość Dyrektor Delegatury Agata Pawłowska.
Uroczystość uświetnił występ finalisty programu Mam talent, muzyka i nauczyciela jednej z mławskich szkół, Pana Pawła Stawińskiego z żoną.
Więcej zdjęć w zakładce Galeria


Wycieczka do Powiatowej Komendy Policji w Płońsku

W dniu 15 grudnia 2014 roku uczniowie klasy I liceum ogólnokształcącego i klasy II liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez podinspektora  Grzegorza Osińskiego do Powiatowej Komendy Policji w Płońsku.
Opiekunami młodzieży byli nauczyciele Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi: p.Iwona Umięcka, p.Agnieszka Bąkowska-Krucz i p.Tomasz Fonderski.
Uczniowie zwiedzili  Komendę Policji, zapoznali się ze strukturą policji, dowiedzieli się na jakiej zasadzie odbywa się praca w poszczególnych wydziałach, wysłuchali prelekcji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i obejrzeli na ten temat trzy filmy.


Więcej zdjęć w zakładce Galeria

Wspólne kolędowanie w Zespole Szkół

  W piątek 19 grudnia w Zespole Szkół im K. Jadwigi w Czerwińsku uczniowie, nauczyciele, pracownicy  i zaproszeni goście już tradycyjnie podzielili się opłatkiem.
W świątecznej atmosferze, przy wtórze kolęd i w scenerii pięknej choinki odbyła się Wigilia szkolna. Program artystyczny przygotowała młodzież z klasy I i IV Technikum Agrobiznesu i I klasy Liceum Ogólnokształcącego o Profilu Policyjnym pod kierunkiem ks. Jacka Wilczyńskiego. Wśród zaproszonych gości byli: prezes Vistula Bank w Czerwińsku p. Jolanta Łukasiak - Malicka, dyrektor Banku Vistula w Czerwińsku p. Ewa Staniszewska, wójt poprzedniej kadencji p. Michał Walerysiak, p. Bogdan Kamiński - członek Rady Gminy Czerwińsk, p. Jacek Malikowski - przewodniczący Rady Gminy, przedstawiciele Rady Rodziców na czele z przewodniczącą p. Marzeną Felczak i skarbnikiem p. Zbigniewem Mikołajczykiem, p.Elżbieta Lewandowska - przedstwiciel Rady Rodziców klasy III LO oraz p. Elżbieta Piętka - mama naszej tragicznie zmarłej koleżanki.
Poczęstunek tradycyjnie przygotowali tegoroczni maturzyści.

Więcej zdjęć w zakładce Galeria.

DKMS - Wspólnie przeciw białaczce

21 grudnia 2014r. (niedziela) w godzinach od 10.00 do 16.00 osoby o szlachetnym sercu postanowiły podarować potrzebującym najważniejszy prezent na nadchodzące święta Bożego Narodzenia  – cząstkę siebie – która może uratować im życie. Osoby rejestrujące się były pozytywnie nastawione do akcji, widziały, że nie pomagają tylko naszemu krajanowi Sławkowi, ale każdej osobie chorej – i to bardziej ich budowało. Właśnie przy takiej akcji nasuwają się słowa Jana Pawła II:


,, Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”

Wszystkim osobom zaangażowanym dziękujemy!


Więcej zdjęć w zakładce Galeria

Wielka Orkiestra Światecznej Pomocy

 Już po raz 23 w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem : "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów".
      Uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci bardzo aktywnie włączyli się w organizację finału WOŚP. Tak jak setki tysięcy innych wolontariuszy 11 stycznia 2015 r. wyszliśmy na ulice swoich miast, aby wspólnie działać w jednym celu, czyli zebrać jak najwięcej dla potrzebujących. Tego dnia kwestowało 27 wolontariuszy-uczniów naszej szkoły, w sumie zebraliśmy  6429,21 zł, najwięcej zebrała Ewelina Chołuj -uczennica klasy IV TA- 865,05 zł.


Szefem Sztabu był Bartosz Deja
Do komisji odpowiedzialnej za przeliczanie pieniędzy należały: Ewelina Rosa, Anna Mikołajczyk i Pani Agnieszka Bąkowska-Krucz
Więcej zdjęć w zakładce Galeria

Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.

Wolontariuszami z naszej szkoły byli:
1.Kurpiewska Klaudia - klasa III LO
2.Królak Karolina -klasa III LO
3.Zych Magdalena –klasa III LO
4.Laużewski  Łukasz-klasa III LO
5.Szparadowska Kinga- klasa III LO
6.Kurzyńska Anna –klasa III LO
7.Myszkowski Mateusz- klasa III LO
8. Dasiewicz Jakub- klasa III LO
9.Piotrowska Patrycja- klasa III LO
10.Zawisza Patrycja- Klasa III LO
11.Aleksandrowska Natalia- klasa II LO
12.Stalczewska Klaudia- klasa II LO
13. Wronka Karolina –klasa II LO
14.Krzemińska Malwina i Czytrzyńska Małgorzata- klasa II LO
15. Pielaciński Sebastian i Zarzycki Bartosz –klasa II LO
16.Baryga Mateusz –klasa II LO
17.Kamila Pawlak- klasa I LO
18.Perzanowska Sylwia –klasa I LO
19.Zbońkowska Andżelika –klasa I LO
20.Bednarek Patrycja –klasa I LO
21.Kania Daria- klasa I LO
22. Matczenia Marta –klasa I LO
23.Rutkowski Mateusz –klasa I LO
24.Ewelina Chołuj- klasa IV TA
25.Bisialska Aleksandra –klasa II TA


Studniówka

17 stycznia 2015r. tegoroczni maturzyści bawili się na swojej  Studniówce. Dla szkoły był to  historyczny moment - w tym roku po raz pierwszy  mury szkoły  opuszczą uczniowie klasy mundurowej.
- Na ten dzień, a właściwie na ten wieczór czekaliśmy 3 i 4 lata. Już tylko symboliczne sto dni dzieli nas od egzaminów maturalnych - mówili uczniowie, którzy poprowadzili część oficjalną spotkania Paulina Jeznach i Rafał Horo. - Matura - to brzmi przerażająco, a zarazem ciekawie. Czujecie ten dreszczyk emocji, tę obawę, rozdrażnienie, a może satysfakcję? Nie martwmy się, odwaga nie polega na braku odczuwaniu strachu, ale na umiejętnoœci działania mimo to.
Abiturienci dziękowali swoim rodzicom, dyrekcji, nauczycielom oraz wychowawcom. Dorocie Kłoszewskiej, Annie Nowakowskiej i Katarzynie Urbańskiej-Cylińskiej, pierwszej wychowawczyni klasy. Przygotowali też specjalne prezentacje, podczas których wspominali swoje lata w szkole.
Wiele ciepłych słów do uczniów,  rodziców i grona pedagogicznego, skierował dyrektor szkoły Dariusz Umięcki. Dziękował wszystkim  za współpracę w wychowaniu młodzieży, codzienny trud i zaufanie. Maturzystom życzył miłości, która nadaje sens życiu, wiary, która pozwala przetrwać i nadziei, że niemożliwe stanie się możliwe.
 Na ten wyjątkowy wieczór przybyli zaproszeni goście: starosta Powiatu Płońskiego p. Anna Dumińska-Kierska, wójt Gminy Czerwińsk  p. Marcin Gortat, prezes Vistula Bank w Czerwińsku p. Jolanta Łukasiak - Malicka, przewodnicząca Rady Rodziców p. Marzena Felczak oraz rodzice i nauczyciele.  Goście życzyli młodzieży  powodzenia na maturze oraz wielu pięknych wrażeń na balu.
Młodzież tradycyjnie  zatańczyła poloneza wzbudzając wzruszenie na twarzach rodziców i nauczycieli. Część artystyczną uświetniła swoim występem wokalnym Ewelina Chołuj uczennica klasy IV T.  
Bal odbył się w lokalu „Siódme niebo” w Czerwińsku, a oprawę muzyczną zapewnił zespół „Rejs” z Sochaczewa.
Zabawa trwała do białego rana, wszyscy zebrani bawili się doskonale.


Więcej zdjęć w zakładce Galeria

Walentynki

W dniu 13 lutego 2015 roku w przeddzień Święta Zakochanych w Zespole Szkół  im. Królowej Jadwigi odbył się apel poświęcony temu niezwykłemu i magicznemu dniu. Uroczystość przygotował samorząd uczniowski pod opieką p.Agnieszki Bąkowskiej-Krucz w inscenizacji pt: „Od prehistorii po współczesność” wzięli udział: Marta Piekut, Konrad Ambroziak, Klaudia Stalczewska, Marcin Milewski, Sebastian Pielaciński, Karolina Wronka, Jakub Ferski, Kamil Wnuk, Natalia Witkowska, Ilona Wróblewska, Malwina Krzemińska, Weronika Cieplak, Michał Ślaz, Łukasz Piekut, Bartosz Więckowski, Anna Gmurczyk, Bartosz Zarzycki, Marcin Ślaski, Małgorzata Czytrzyńska, Natalia Marcinkowska. Oprawę muzyczną przygotowali Ewelina Chołuj, Krzysztof Waniek, Daniel Lewandowski, Jarosław Witkowski, a upamiętnieniem na zdjęciach zajęła się Magdalena Plichta. Dekorację przygotowały: Marta Piekut, Magdalena Plichta i Ewa Affek. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie oprawy walentynkowego święta bardzo dziękujemy za możliwość chwilowego oderwania się od rzeczywistości :)
Więcej zdjęć w Galerii

Gdzie najlepiej kształcą następców

Przyszli następcy gospodarstw wciąż chętniej kształtują się w technikach rolniczych niż w liceach ogólnokształcących. Fundacja "Perspektywy" jak co roku opublikowała ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych, w ramach którego uwzględniła poziom kształcenia w konkretnych zawodach.
Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2014r. zdawało minimum 12 maturzystów, oraz w których średnie wyniki z języka polskiego i matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. W przypadku techników do egzaminu zawodowego musiało przystąpić minimum 50% absolwentów. W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych na poziomie podstawowym i rozszerzonym, oraz wyniki egzaminów zawodowych.
Źródło: "top agrar Polska" nr.2/2015.

Międzynarodowe Targi FERMA BYDŁA oraz FERMA ŚWIŃ I DROBIU

Targi Ferma w Łodzi – miejsce spotkań fachowców produkcji zwierzęcej w Polsce


W dniach 20-22 lutego 2015 w Łodzi, w nowoczesnej Hali EXPO oraz sąsiadującej z nią hali MOSiR odbyły się Międzynarodowe Targi FERMA. Impreza przyciągnęła 29 500 fachowców produkcji zwierzęcej. Zwiedzający przybyli z całej Polski, jak również – po raz pierwszy tak licznie – spoza jej granic. Odnotowano obecność firm z 9 państw. Jedymi ze zwiedzających targi byli uczniowie klasy I, II i III technikum z Zespołu Szkół w Czerwińsku pod opieką p. Dototy Kłoszewskiej, p. Eleonory Krysiak, p. Zanety Sobczak i p. Dariusza Zdunowskiego.Młodzież zapoznawała się z bogatą ofertę wszystkiego, co niezbędne w chowie i hodowli począwszy od genetyki poprzez pasze i systemy ich zadawania, leki i preparaty weterynaryjne, roboty udojowe, wyposażenie, budynki inwentarskie, maszyny do zbioru i konserwacji pasz, a także ciągniki.
Podczas targów spróbować było można doskonałych polskich serów oraz wędlin na specjalnie w tym celu przygotowanych stoiskach degustacyjnych wspieranych przez Fundusze Promocji Mleka i Wieprzowiny. Szeroko promowane były również małe zakłady spożywcze z Województwa Łódzkiego.
Więcej zdjęć w zakładce Galeria

Teatr FORMA z Białegostoku

W czwartek,26 lutego, czterdziestoosobowa grupa maturzystów z klas III LO i IV TA oraz uczestnicy warsztatów Kola Teatralnego obejrzeli spektakl "Ferdydurke" inspirowany awangardową powieścią Gombrowicza. W ciągu 45 minut uczniowie zmagali sie z formą, a pupa, łydka i gęba dzwięczaly w ich uszach sklaniajac do refleksji nad własnym życiem. To spotkanie ze sztuką było mozliwe dzięki ofercie objazdowego teatru FORMA z Białegostoku.
Więcej zdjęć w zakładce Galeria

Gloria Invictis!
"Chwała Niezwyciężonym"

27 lutego 2015r. nasza społeczność oddała cześć Żołnierzom Wyklętym, których Narodowy Dzień Pamięci obchodzony jest od 4 lat.
Pretekstem czwartkowych uroczystości była wystawa pt. „Powstali z nadziei, Rodziny Wyklęte, Niezłomne Osoby, Żołnierze Wyklęci, we wspomnieniach, listach i zdjęciach. Kim byli, jak żyli, o czym marzyli, gdy Ojczyzna upomina się o nich”. Wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ z Płocka, od 21 lutego mogli oglądać uczniowie, słuchacze Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, słuchacze Kursu Rolniczego dla Dorosłych oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy Gminy Czerwińsk.

Piękne świadectwo walki o pamięć o Żołnierzach Wyklętych, poszukiwaniach i szczęściu z odkrycia ich grobów i przywracania im tożsamości oraz należnego miejsca w historycznej świadomości narodu dała Pani Barbara Brojek – siostrzenica Zygmunta Kulińskiego „Albina”. Był on żołnierzem 11 Grupy Operacyjnej NSZ, oddziału Wiktora Stryjewskiego „Cacki”. Oddział został rozbity przez komunistyczne siły bezpieczeństwa 8 lutego 1949r. we wsi Gałki. Jego dowódca został skazany „trzydziestoośmiokrotnie na karę śmierci”. Mordu sadowego dokonano również na „Albinie” zabitym strzałem w tył głowy w więzieniu mokotowskim 29 marca 1950r. W ubiegłym roku jego szczątki znaleziono na powązkowskiej „Łączce”.
Pan Marceli Szkopek mieszkaniec wsi Gałki opowiedział o żmudnym procesie odkrywania prawdy o tamtych wydarzeniach. Jego uwieńczeniem jest Pomnik Żołnierzy Wyklętych wystawiony w Gałkach. Jego inicjatorem i orędownikiem był Pan Marceli.


Dyrektor szkoły p. Dariusz Umięcki na zakończenie uroczystości przypomniał młodzieży historię Danuty Siedzikówny „Inki” najmłodszej ofiary komunistycznego terroru wymierzonego w ostatnich obrońców Wolnej Polski. Po wspólnym obejrzeniu wideoklipu Kasi Malejonek poświęconego „Ince”  dyrektor nawiązując do słów piosenki zapytał młodzież „Czy warto oglądać się za siebie i stamtąd czerpać wzorce by tak jak „Inka” zachować się do końca jak trzeba?”
Poetycką klamrą uroczystości był wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłanie Pana Cogito” w interpretacji uczennicy kl. II LO Karoliny Wronki.
Uroczystość zakończył Apel Poległych i modlitwa za zmarłych, którą poprowadził ks. Proboszcz Parafii w Kamienicy Hubert Komorowski.
Uroczystość przygotowali: Anna Nowakowska i Dariusz Umięcki, o dekorację zadbały, poświęcając swój wolny czas, uczennice kl. II LO: Ilona Wróblewska i Karolina Wronka.
Więcej zdjęć w zakładce Galeria


Wycieczka do Aresztu śledczego w Płońsku

Dnia 02.03.2015 uczniowie klas policyjnych z Czerwińska w towarzystwie Pani Podinspektor Marzeny Sady oraz wychowawców klas, odwiedzili Areszt Śledczy w Płońsku. Podczas wycieczki młodzież miała szansę poznać funkcjonowanie Aresztu z perspektywy zarówno więźnia jak również osób czuwających nad ich bezpieczeństwem. Doświadczenia zebrane podczas pobytu w Płońskim więzieniu z pewnością skonfrontowały wizję więzienia z filmów. Jedną z atrakcją wycieczki, była możliwość poznania wyposażenia auta przewożącego więźniów a także wcielenie się w rolę więźniów. Podsumowaniem spotkania był film nagrany przez pracowników Służby Więziennej, oparty na faktach zaczerpniętych z życia osadzonych więźniów ukazujący złe wybory i ich konsekwencje. Zebrane doświadczenia i wiedza o funkcjonowaniu placówki więziennej to doskonała profilaktyka i wskazanie kierunku właściwych działań i wyborów życiowych, którą nasi podopieczni dobrze wykorzystają.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego