Dziś - strona_zs_czerwinsk

Idź do spisu treści

Menu główne

Dziś

O SZKOLE > Współpraca zagraniczna > Polsko-Ukraińska

Współpraca zagraniczna Polsko - Ukraińska

 W dniach od 19.10 do 21.10.2014 roku Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą gościł 8-osobową grupę(dwoje nauczycieli i sześcioro uczniów) z Ukrainy z Gimnazjum nr 5 z Melitopola.
Goście podczas wizyty nocowali w polskich domach: opiekunowie u nauczycieli, a uczniowie u polskich kolegów i koleżanek. Podczas wizyty goście mieli okazję zapoznać się z obyczajami  panującymi w polskich rodzinach, opowiadając o zwyczajach z ich rodzimej kultury i tradycji.
W pierwszym i drugim dniu wizyty młodzież z Ukrainy ich opiekunowie,uczniowie Zespołu Szkół wraz z nauczycielami, absolwentką, studentką filologii rosyjskiej Elżbietą Jaworską iprzedstawicielką Rady Rodziców Barbarą Fabiańską, zapoznali się z historią naszej okolicy, zwiedzili min:
-Żelazową  Wolę
-Starówkę Płocką , Molo, Amfiteatr, Katedrę w Płocku
-Bazylikę NMP w Czerwińsku n. Wisłą -wystawę misyjną
- rynek w Czerwińsku nad Wisłą
-płynęli  tramwajem wodnym  po Wiśle podziwiając Wyszogród z jego malowniczo położoną skarpą z jednej strony i piękno Puszczy Kampinoskiej z drugiej
-zwiedzili budynek ZS im. Królowej Jadwigi, zapoznając się z bazą lokalową, ze szczególnym uwzględnieniem Patriotycznej Izby Pamięci Misji Pokojowych
-uczestniczyli w lekcjach języka rosyjskiego i języka angielskiego


W dniu 20.10 2014 roku młodzież z Ukrainy i ich opiekunowie zostali powitani na uroczystym apelu przez  dyrektora  Dariusza Umięckiegoi społeczność szkolną ZS im. Królowej Jadwigi. Podczas apelu zostały pokazane prezentacje ze szkół polskiej i ukraińskiej, goście na znak przyjaźni podarowali  flagę Ukrainy i przekazali ją na ręce  dyrektora.
W trzecim dniu wizyty Goście po wpisaniu się do Księgi Pamiątkowej, zostali pożegnali przez dyrektora, nauczycieli i uczniów, podarowano  im flagę polską na znak pamięci i przyjaźni, upominki ofiarowane przez Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Płońsku, Urząd Gminy w Czerwińsku n. Wisłą i Vistula Bank w Czerwińsku n. Wisłą, zrobiono zdjęcia pamiątkowe ze społecznością szkoły.


Goście wraz z młodzieżą z ZS im. Królowej Jadwigi (Kinga Szczypiorska-I LO, Daria Kaniewska-I LO, Mateusz Rutkowski-I LO, Malwina Krzemińska-II LO, Marcin Milewski-II LO, Kamil Wnuk- II LO, Anna Gmurczyk- II TA, Cezary Felczak –II TA, JakubGronecki –III LO) i opiekunami p. Agnieszką Bąkowską-Krucz i p. DorotąKłoszewską udali się
na wędrówkę po Warszawie.
W stolicy Polski goście obejrzeli i poznali historię Łazienek Królewskich, zwiedzili Kampus Uniwersytetu Warszawskiego, Stare Miasto wraz z jego zabytkami, Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, przespacerowali się Krakowskim Przedmieściem, zobaczyli panoramę Warszawy z tarasu widokowego i zakupili pamiątki.
Młodzież z Ukrainy i ich opiekunowie w radosnych nastrojach z obietnicą kontaktu
i wzajemną wymianą zdjęć i e- maili odjechała do Lwowa.
Więcej zdjęć w Galerii


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego