Obóz wojskowy w Szczecinie - strona_zs_czerwinsk

Idź do spisu treści

Menu główne

Obóz wojskowy w Szczecinie

GALERIA > 2012/2013

W okresie od 10 do 17 czerwca 2013r. uczniowie naszej szkoły, a dokładniej klasy 1LO mieli okazję uczestniczyć w obozie wojskowym, który odbył się w Szczecinie na terenie jednostki wojskowej 5 pułku inżynieryjnego. W obozie uczestniczyli również uczniowie klas mundurowych z Płońska m.in. klasy policyjnej, wojskowej oraz strażackiej. Nic dziwnego, że podczas trwania obozu młodzież z Czerwińska i Płońska bardzo zawzięcie ze sobą rywalizowała. Z Zespołu Szkół z Czerwińska wzięło udział 27 uczniów klasy policyjnej oraz 3 opiekunowie: Katarzyna Urbańska - Cylińska - nauczycielka matematyki, wychowawczyni klasy; Przemysław Pikulski - nauczyciel wychowania fizycznego i Marzena Sady - nauczycielka przedmiotu policyjnego. Uczniowie już na miejscu zostali podzieleni na 4 plutony. Klasa 1LO z Czerwińska tworzyła 4 pluton, który następnie był podzielony na 3 drużyny 9-osobowe. Każda drużyna miała przypisanego swojego dowódcę, którymi byli żołnierze prowadzący zajęcia na obozie. Każdy pluton posiadał również dowódcę, którym musiał być uczeń z danego plutonu. W tej roli świetnie odnalazła się Magdalena Zych. Każdy z 4 plutonów posiadał także głównego dowódcę, którymi również byli zawodowi żołnierze.
         Programowe zajęcia były zaplanowane na okres między 11, a 13 czerwca. 11 czerwca we wtorek nasi uczniowie nie spali zbyt długo. Punktualnie o godzinie 6:00 pobudka i tylko 10min. na to by przygotować się na zbiórkę. Następnie była zaprawa polegająca na bieganiu dookoła boiska i hali sportowej. Jedno okrążenie miało około 500m długości więc każdy już z samego rana miał do przebiegnięcia półtora kilometra na co składały się 3 takie okrążenia. Po porannej gimnastyce czas na prysznic, a następnie o 7:15 wyjście na śniadanie. Na nieszczęście naszych uczniów stołówka była oddalona od miejsca zakwaterowania o kolejne 500m co daje nam kolejny kilometr w obie strony. Zaznaczyć trzeba że na stołówkę chodziło się 3 razy dziennie. Łatwo policzyć, że są to kolejne 3km dziennie do pokonania. Ogromną zaletą było to, że podczas posiłków niczego nie brakowało, a jedzenie było naprawdę bardzo smaczne.
         We wtorek uczniowie Zespołu Szkół w Czerwińsku od godz. 9 do 14 uczyli się musztry na poligonie wojskowym. Każdego elementu uczył inny żołnierz dzięki czemu zajęcia były bardzo urozmaicone, a co za tym idzie ciekawe. Uczestnicy obozu poznali m.in.: jak wygląda postawa zasadnicza, zwroty, krok defiladowy. Uczyli się rozkładania i składania broni oraz IZS (indywidualny zestaw samochodowy). Dowiedzieli się również jak wygląda prawidłowa pozycja podczas strzelania. Po południu zaplanowana była wycieczka do Muzeum Narodowego w Szczecinie i zwiedzanie starówki.
         W środę było jeszcze ciężej. Miejsce gdzie odbywały się zajęcia było oddalone o jakieś 4km od jednostki, a pogoda była upalna. Poranna zaprawa, długi marsz w ciemnych mundurach oraz kilka godzin ćwiczeń na słońcu dały się we znaki nie jednej osobie. Na środowe zajęcia składało się: okopywanie bunkrów, wynoszenie rannych z pola walki trzema metodami (krzesełko, na barana oraz czołganie się z rannym), czołganie się, rozkładanie mostu na Belgu, nauka rozkładania elastycznego podłoża drogowego i lekkiego podłoża drogowego. Po zajęciach można było wejść na czołg, zajrzeć do środka oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po obiedzie można było popływać statkiem po porcie w Szczecinie. Po wyczerpującym dniu każdemu przydała się odrobina odpoczynku.
         Czwartek to kolejne wyjście na poligon wojskowy, a na miejscu nauka: rozpoznawania terenu z mapą i bez mapy, ustawiania i korzystania z radiostacji, noszenia łodzi saperskiej oraz wchodzenia na pojazd wojskowy PTS. Oczywiście można było przejechać się PTS'em i popływać łodzią saperską po Regalicy. Po obiedzie chłopcy wzięli udział w turnieju piłki nożnej halowej, w którym drużyny tworzyli uczniowie z poszczególnych pokoi. Chłopcy byli zameldowani w 6 pokojach co dało nam 6 drużyn w turnieju. Osoby nie biorące udziału w rozgrywkach mogły pojechać na wycieczkę do galerii handlowej na zakupy.
         Na 14 czerwca w piątek zaplanowano zawody międzydrużynowe. Każdy z czterech plutonów podzielony był na 3 drużyny co dawało aż 12 drużyn. Zawody były udokumentowaniem tego czego nauczyli się uczniowie podczas zajęć programowych od wtorku do czwartku. Na zawody składało się 8 konkurencji:
1. Czołganie się ze skrzynią z amunicją.
2. Czołganie się na czworaka.
3. Wynoszenie rannego z pola walki (krzesełko).
4. Składanie IZS.
5. Składanie broni.
6. Rozkładanie broni.
7. Rzut kołem ratunkowym do celu.
8. Noszenie łodzi saperskiej.
Wszystkie konkurencje za wyjątkiem siódmej były wykonywane na czas. Pierwsze miejsce w zawodach zdobyła drużyna nr 12, w skład której wchodzili uczniowie z naszej szkoły w Czerwińsku: Patrycja Piotrowska, Paulina Jeznach, Patryk Bojanowski, Łukasz Cieślak, Piotr Golasa, Daniel Lewandowski i Jakub Gronecki. Był to ogromny sukces uczniów naszej szkoły tym bardziej, że trzecie miejsce w zawodach również należało do drużyny z Czerwińska. Trzecie miejsce zajęła drużyna nr 10 w składzie: Milena Majerkiewicz, Magdalena Zych, Jakub Dasiewicz, Łukasz Laużewski, Mateusz Myszkowski, Klaudia Żuławnik, Przemysław Karpiński i Kamil Łazarski. Po udanych zawodach uczniowie pojechali na wycieczkę podczas której zwiedzali bunkry w Szczecinie.
         Weekend to już zasłużony wypoczynek. Były to dni przeznaczone tylko na zwiedzanie. W sobotę zwiedzaliśmy Fort Gerharda w Świnoujściu po czym pojechaliśmy na promenadę i plażę w centrum miasta. W drodze na wyspę Wolin należy wspomnieć o przeprawie samochodowej promem. Pogoda dopisywała więc w czasie wolnym niektórzy uczniowie skusili się na kąpiel w morzu. Wycieczkę do Świnoujścia należy zaliczyć do bardzo udanych. W niedzielę 16 czerwca kolejna podróż. Tym razem obiektem naszego zainteresowania stał się Międzyrzecki Teren Umocniony w Międzyrzeczu, który zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. Znaleźliśmy także czas na odwiedzenie Świebodzina, gdzie podziwialiśmy ogromny pomnik Jezusa Chrystusa. Wycieczka niedzielna do Międzyrzecza i Świebodzina przebiegła również w świetnej atmosferze. W wyjeździe uczestniczył także dyrektor Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku nad Wisłą Pan Dariusz Umięcki, który w autobusie podzielił się ze wszystkimi swoją szeroką wiedzą historyczną na temat zwiedzanego rejonu i nie tylko.
         Poniedziałek to niestety ostatni dzień naszego pobytu w Szczecinie. Na ten dzień zaplanowana była uroczysta defilada uczestników obozu. Był czas na podziękowania i rozdanie nagród dla najlepszych uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w turnieju piłki nożnej i w zawodach wojskowych. Po defiladzie ostatnim punktem naszego pobytu w Szczecinie był wyjazd do jednostki wojskowej 12 brygady zmechanizowanej, gdzie oglądaliśmy pojazdy wojskowe oraz broń. Obóz wojskowy w Szczecinie był bardzo udany, a zdecydowana większość uczestników już nie może doczekać się kolejnego.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego